Jak u dětí podporovat a rozvíjet umělecké nadání
Děti jsou výjimečné bytosti s obrovským nadáním a je na nás dospělých, abychom jim umožnili ho rozvíjet. Každé z nich je jedinečné, každé má určité nadání a talent. Péče o tato nadání a jejich rozvoj je velmi důležitý. Díky umění se totiž stáváme lepšími lidmi, můžeme intenzivněji vnímat krásy života a jsme svobodnější a šťastnější. V prvních letech života dětí, ještě než začnou chodit do kroužků, je můžeme posouvat vpřed a učit je umění například výběrem správných hraček.
Někdo má větší sklony k hudbě, jiný k výtvarnému umění, tanci nebo literatuře. Každé dítě je jedinečné a vždy bychom se měli zaměřit na oblast, ve které vyniká. Pokud malý Jiřík působí spíš úzkostlivě, nedávejte ho do karate, aby se „oťukal“. A jestli Zuzanka ráda leze po stromech, balet pro ni asi nebude to pravé. Vždy je mnohem vhodnější podporovat děti v jejich silných stránkách a v tom, aby rozvíjely svůj potenciál. Dodá jim to zdravé sebevědomí a přirozený zájem o oblast, která by se do budoucna mohla stát jejich kariérou.
Odbornice: díky umění se dítě stává citlivějším a klidnějším
U dětí je důležité zaměřit se na oblast, ve které vynikají a ke které se opakovaně a s nadšením vrací. Musíme je obklopovat krásnými věcmi, brát je do divadla a na výstavy a pouštět jim kvalitní hudbu, abychom postupně dokázali rozpoznat, v čem se cítí jako doma. Hlavní je nesnažit se je vmanipulovat do něčeho, co dělat nechtějí. Špatným přístupem mohou děti o svůj talent velmi snadno přijít.
„Prvním způsobem vyjádření dítěte po prvních slabikách je kresba. Prostřednictvím kreseb dítě vypráví příběh, obvykle nejdřív o mamince, pak o sobě. Pokud se dítě setká s uměním v útlém věku, je přirozené, že se o něj začne zajímat. Je to jako knížka, která má pěkné obrázky a dítě skrze ni prožívá příběh, učí se, vnímá a rozvíjí své pocity, představivost, fantazii a myšlení,“ vysvětluje učitelka výtvarné výchovy a výtvarnice Adriana Andrejková-Szekeressová.
„Dítě se hravou formou učí, rozvíjí svůj vkus, vytváří si vztahy a buduje si úctu nejen k umění – buduje si také sebeúctu a sebevědomí. Dítě poznává umění, které se pro něj stává zdrojem informací a zážitků. Prostřednictvím umění eliminuje svou agresivitu, uvědomuje si hodnotu sebe sama a hodnotu manuální práce. Stává se citlivějším, klidnějším, svobodnějším. Umění harmonizuje celou jeho bytost.“
Hračky pro malé malíře a malířky
V dnešní době není problém podpořit děti v jejich uměleckých zálibách a rozvíjet jejich talent výběrem správných hraček. I díky tomu se mohou zdokonalovat v tom, na co mají nadání.
Pokud máte doma malého umělce, co nejvíc s ním kreslete, malujte a vystřihujte. Vyzdobte s ním hrací domeček z papíru, který můžete za pomoci fantazie proměnit třeba na zámek nebo hasičskou stanici.
Motivujte ho v prvních letech kreslením po podložce na malování vodou nebo dětskou omalovánkou bez používání barev hurá voda, se kterou se váš malý umělec naučí rozeznávat základní i míchané barvy a procvičí si jemnou motoriku. Skvělá je také kreativní geometrická podložka, díky které si vaše dítě nejen procvičuje prsty, ale rozvíjí i svou fantazii. Pro malé vášnivé malíře doporučujeme kouzelné kreslení v podobě tabulky, která je ideální pro vytváření dalších a dalších nových obrázků.
Děti potřebují rozvíjet svůj talent a nadání. „Je velmi důležité si zájmu dítěte všimnout a dát mu do ruky tužku, omalovánky nebo štětec. Ideální je, když se dítěti později začne věnovat odborník – učitel, lektor nebo výtvarník v zájmovém kroužku… Při správném přístupu, kdy dítěti umožníme studovat uměleckou školu, si nejen rozšíří manuální zručnost, ale získá i správné emoční a kognitivní dovednosti,“ dodává A. Andrejková-Szekeressová.