Jak zabavit dítě během nemoci?
Každý rodič to dobře zná. Dokud má svůj poklad doma, může ho chránit před bacily a viry, ale jakmile začne období školky, kroužků nebo nástup do školy, začíná „peklo“. Děti jsou víc nemocné než zdravé a doma tráví příliš mnoho času. Jsou odloučené od kamarádů a zábavných venkovních aktivit a na nás rodičích je postarat se o jejich rozptýlení.
Nejhorší jsou chvíle, kdy děti musí kvůli nemoci ležet v posteli. Horečka je obvykle vyčerpá natolik, že nějakou dobu nemají na hraní ani pomyšlení a jako kulisa jim stačí pohádka v televizi. Pokud se ale cítí jen trochu lépe, často je problém je v posteli udržet.
V tu chvíli nastává nejnáročnější období každého rodiče. Vymyslet činnost, která dítě zabaví, není fyzicky náročná, dá se dělat v posteli a navíc ideálně zlepší nemocné princezně nebo nemocnému princovi náladu.
Sepsali jsme pro vás proto několik nápadů, které se vám v případě nouze mohou hodit.
Nenáročné hry našeho dětství
Co se tak vrátit do dětských let a popustit uzdu své fantazii? Dopřejte své malé dceři možnost zahrát si na módní návrhářku. Dejte jí staré módní časopisy a nůžky, vyrobte jí modelku z papíru a nechte ji, ať jí oblékne, co uzná za vhodné. Můžete ji také nechat navlékat korálky nebo vyrábět náhrdelníky z těstovin. Vašeho syna by zase mohlo bavit vyprávění strašidelných příběhů, staré dobré karetní hry nebo plastelína – dnes už na trhu existuje naštěstí spousta výrobků, které nezašpiní ložní prádlo.
Všechny děti si také s velkým potěšením prohlíží rodinná alba. Využijte proto těchto chvil v posteli k povídání o příbuzných a jejich osudech, zavzpomínejte na krásné dovolené a své dětství. Uvidíte, co vám na to řeknou.
Dnešní doba má sice mnoho negativ, ale velkou výhodou je hojnost dostupného zboží všeho druhu. Mezi hračkami tak není problém najít skutečně výjimečné kousky, se kterými si mohou děti hrát i v posteli.
Kreativní vyšívání
Dnešní hračky jsou navíc tak propracované, že často oslovují nejen děti, ale i samotné rodiče. Do této kategorie patří i kreativní vyšívací podložka, která nahrazuje obyčejné plátno. Dítě do ní speciálními pery vtlačuje barevné provázky, a „vyšívá“ tak obrázky podle své fantazie nebo se inspiruje přiloženými předlohami. Nehrozí mu žádné riziko píchnutí jehlou, takže tato činnost je vhodná i pro menší děti už od tří let. Pro předškoláky je to zase skvělý způsob, jak trénovat jemnou motoriku. Po dokončení díla můžete tkaničky jednoduše vytáhnout a začít znovu.
Samolepky k opakovanému použití
Pro děti od tří let jsou opakovaně použitelné samolepky k nezaplacení. Co může být lepší než možnost lepit je znovu a znovu, vždy na nový podkladový obrázek s jiným motivem? Dítě se při hraní se samolepkami neunaví, neušpiní a nehrozí mu ani žádné nebezpečí úrazu. Během nemoci se samolepkami může „zabít“ spoustu času a zároveň trénovat jemnou motoriku. Pokud je váš malý pacient milovníkem dopravních prostředků, můžete mu pořídit samolepkovou knížku právě s tímto motivem. V nabídce máme spoustu motivů – dinosaury, piráty, svět módy, zvířata, domov, vánoční motivy a mnoho dalších. Samolepky navíc drží třeba i na sklenicích nebo mobilních telefonech.
Magnetické puzzle
Pokud vaše dítě rádo skládá puzzle, můžete mu na dobu nemoci obstarat magnetickou verzi. Obyčejné puzzle by se mu v posteli rozpadlo, ale magnetické puzzle je pro tento účel jako stvořené. Můžete ho pak používat klidně i na cestách nebo třeba při dlouhém čekání u lékaře. Kreativitu nejvíc podporují výrobky s abstraktními tvary, ze kterých si váš prcek může vytvářet obrázky podle své fantazie. Navíc se tím učí rozpoznávat geometrické tvary a barvy.
Kouzelné kreslení
Většina dětí ráda kreslí, ale během nemoci, když musí ležet v posteli, to není zrovna nejjednodušší. Čáry, máry, fuk – existuje také kouzelná tabulka, na kterou můžete pohodlně kreslit v jakékoli poloze. Nejsou k tomu potřeba fixy, štětce ani inkoust. Zkrátka nic, co by se mohlo rozlít nebo čím by vaše ratolest mohla potřísnit své bezprostřední okolí. Tabulka neslouží jen ke kreslení, děti na ni mohou také psát nebo si na ní procvičovat čísla.
Magnetické hlavolamy
Pro větší děti tady máme výzvu, se kterou se určitě rády popasují. V dnešní době už existují hlavolamy, které jsou určeny i pro „nešiky“, co ztrácí jednotlivé dílky, bez kterých už pak nejde hru dokončit. Magnetický hlavolam zabaví vaše dítě i vleže a potrápí mu mozkové závity. Trénuje logiku, strategii a můžete ho půjčit i prarodičům, aby si potrénovali paměť a motoriku.
Pedagožka: „Nepřetěžujme nemocné dítě množstvím podnětů“
A co na tohle téma říkají odborníci? Pedagožka Erika Lučkayová zdůrazňuje, že během nemoci je pro dítě samozřejmě nejdůležitější odpočinek a spánek, takže byste neměli přetěžovat jeho organismus množstvím podnětů.
„Zdraví a léčba by měly být na prvním místě, proto je vhodné zaměřit se na izolované podněty, především různé typy knih – klasické, interaktivní nebo paměťové – puzzle, skládačky a stavebnice. Pokud dítě nemusí nutně ležet v posteli a chcete mu zkrátit dlouhé chvíle, dejte mu k vypracování nějaké nenáročné úkoly. Může si také vybarvovat omalovánky. Během nemoci by pro rodiče mohlo být přijatelné i časově omezené sledování pohádek nebo krátkých přírodopisných dokumentů vhodných pro děti.“