Jak naučit děti uklízet
Naučit děti uklízet se může zdát jako nadlidský úkon. Všechno ale jde, když se chce. Stačí zvolit správnou cestu a motivaci. Hlavní je nečekat zázraky, neztrácet nervy a být v učení důslední.
Paradoxně největší chybu děláme hned na začátku často my – rodiče. Svoje děti považujeme za příliš malé, i když toho umí už spoustu. Přestaňme je proto neustále omlouvat a stanovme jim pravidla, o které se budou moct v rámci svých povinností opřít. Samozřejmě v rozumné míře.
Existuje několik tipů, jak si s malými ratolestmi poradit a naučit je pořádnosti. Nechceme přece donekonečna překračovat hračky ani je místo nich uklízet. Ještě větší problém je to v případě, že bydlíte v rodinném domě a dětský pokoj se nachází v jiném poschodí než obývací pokoj. V takovém případě je téměř jisté, že se váš obývák proměnil na hernu a hračky jsou doslova všude. A to už je opravdu náročné.
Dětská pedagožka Erika Lučkayová považuje brzké učení dítěte pořádnosti za velmi přínosné.
„Tím, že se dítě naučí uklízet, se učí novým dovednostem a sebeuvědomění. Vytváří si vztah k věcem a hračkám, které byly dřív jen spotřební. Začíná si uvědomovat hodnotu věcí a práce. Když ho učíte pořádnosti, buďte laskaví, trpěliví a důslední. Nečekejte zázraky na počkání, ale nebojte se, výsledky se určitě dostaví.“
Nemějte obavy, stačí se řídit pravidly, které jsme pro vás sepsali.
Co doporučujeme:
Vytřiďte hračky. Pokuste se nemít zbytečně moc hraček. Pokud si dítě s některými hračkami už delší dobu nehraje, prostě je naskládejte do krabic a odneste je třeba do sklepa, kde je případně později snadno najdete.
Žádné velká krabice! Naučte děti uklízet tematicky – vymyslete si třeba pohádku o autíčkách, která jdou spolu spát do garáže, nebo o zvířátkách, která odpočívají v zoo na poličce. Buďte prostě selektivní. Určitě neučte děti uklízet tak, že všechno naházíte do jedné velké krabice. Malí bordeláři si na to snadno zvyknou a už je nikdy nenaučíte uklízet pořádně.
Varujte je s předstihem. Snažte se dát dětem na uklízení dost času a také je předem připravte na to, že je taková povinnost čeká. Nemůžete od nich očekávat, že po sobě zvládnou uklidit, když jim to oznámíte 5 minut před spaním nebo nějakou jinou činností.
Nerozkazujte jim. Děti nejsou vaši poddaní a potřebuji mít pocit, že i oni o něčem rozhodují. Nepřerušujte jim hraní v tom nejlepším a netrvejte zničehonic na uklízení těch hraček, se kterými si vaše malé poklady zrovna hrají. Nemusíte se bát, že by se děti nenaučily uklízet, ale není dobré je do toho nutit.
Motivujte je. Buďte pro děti vzorem i v uklízení. Udělejte z něj pravidelnou součást dne a ze začátku jim s ním pomozte. Třeba se u toho i pěkně pobavíte.
Nepřistupujte na vyjednávání, trvejte si na svém. Jakmile se jednou s dítětem dohodnete na konkrétních pravidlech uklízení, nedělejte žádné výjimky a trvejte na dodržování pravidel. Je důležité aby si uklízení dítě zautomatizovalo a pak už bude bez problému uklízet každý den.
Dejte jasně najevo svá přání. Dítě neví, co je pořádek, musíte ho to naučit. Neříkejte mu věci typu: „Máš tu bordel jako v tanku. Vypadá to tady jako po výbuchu. Tady je to jako na skládce.“ Raději přesně definujte, že hračky nesmí být rozházené po zemi, ale mají být pěkně vyskládané na poličce.
Existuje na to i spousta pomůcek, se kterými se vaše ratolesti už v útlém věku naučí hravou formou třídit a uklízet drobné předměty. Třídicí sady navíc pomáhají s tréninkem jemné motoriky a učí děti rozeznávat barvy i tvary. Dodávají se v různých provedeních. Třídicí sada je navíc skvělým tipem na dárek, který dítě zabaví na velmi dlouhou dobu.
Oživte to hrou. Děti milují soutěže a závody o to, kdo je nejlepší. Co kdybyste jim tedy tuto nudnou povinnost zpříjemnili vyhlášením nějakých výzev nebo drobnou odměnou za šikovnost? Nezapomeňte ani na pochvalu! Uklízení můžete zpestřit také drobnými úkoly a udělat z něj zábavu.