Společenské hry sbližují generace a utužují rodiny
Udělali byste pro své děti i nemožné a pročítáte kvůli nim spoustu literatury, abyste z nich vychovali skvělé lidi? Toužíte jim dopřát vše, co jste sami v dětství neměli? Přitom je to tak jednoduché. To, čeho si každé dítě cení nejvíc, je společně, kreativně a zábavně strávený čas. A společenské hry jsou cestou, jak se s nimi ještě víc sblížit. Poznáte jejich silné a slabé stránky, otevřou vám svou hravou duši a prozradí vám věci, které by si jinak nechaly pro sebe.
Ne nadarmo jsou společenské hry oblíbenou formou zábavy, kterou jednomyslně doporučují nejen dětští psychologové. Ve skutečnosti jsou důležité i pro nás dospělé.
Společenské hry dokáží pomoct s rozšiřováním slovní zásoby, zlepšením sociálních interakcí nebo rozvojem kreativity a logického myšlení. Zatímco my jsme vyrůstali na Člověče, nezlob se, Dostizích a pexesu, dnešní generace dětí má k dispozici obrovský výběr kvalitních, vizuálně krásných a obsahově bohatých společenských her.
Přináší řadu pozitiv
Možná si říkáte, že je to pořád jen hra a co by si z ní vaše dítě mohlo odnést do života. Vězte, že je to skutečně požehnání. Vaše dítě se hraním společenských her učí například:
- dodržovat pravidla
- ovládat se a myslet o krok dopředu
- řešit problémy
- být trpělivé
- taktizovat
- soustředit se a kultivovat svou pozornost
- být kreativní
- být zodpovědné za svá rozhodnutí a odhadovat rizika
- umět se vyrovnat s prohrou
- komunikovat s okolím
A to zdaleka není všechno. Společenské hry také zlepšují paměť malých hráčů, jejich jemnou motoriku a pomáhají jim zlepšit například čtení, porozumění textu a počítání. Soutěživé hry navíc ve vašich potomcích pěstují smysl pro férovou hru. I ten nejintrovertnější jedinec se dokáže při společenské hře přinutit k hraní a spolupracovat, komunikovat, rozvíjet vztahy s okolím, zkrátka vystoupit ze své komfortní zóny. A to zcela přirozeně, bez jakéhokoli tlaku. Ani vy jako dospělí samozřejmě neodejdete s prázdnou. Společenská hra vám umožní lépe poznat vlastní dítě. Pozorováním reakcí o něm možná zjistíte mnoho věcí, které jste dřív netušili.
Pro každého něco
Na co z dětství vzpomínáte nejraději? Určitě ne na chvíle, kdy jste si hráli sami někde v koutě, ale spíš na příjemné večery u karet, mlýna nebo dámy, kdy rodina trávila čas spolu. V dnešní uspěchané době je trávení času rodinným hraním her ještě vzácnější, ale o to víc si toho budete vy i vaši nejbližší vážit. A nabídka je opravdu pestrá, takže můžete vybrat hru, která osloví opravdu každého člena rodiny.
Doporučujeme vám například společenskou hru Rozhýbej krabici, která patří do skupiny logických her a potěší hráče všech věkových kategorií.
Skvělou volbou bude i produkt Pomoz malému hrochovi, který pobaví i ty nejmenší. Vždyť co může být zábavnějšího než pomáhat hrochovi na jeho cestě za vytouženou koupelí.
Za vyzkoušení určitě stojí i hra Jak se tvářím, která může na první pohled vypadat jednoduše, ale zabaví děti i prarodiče.
Chytali jste už někdy křečka? Pak víte, jaká to může být zábava. Stejnojmenná hra Chyť křečka! je skvělá na soustředění a procvičování jemné motoriky a užijí si ji všichni soutěživí hráči.
Co na to říká psycholožka?
Psycholožka Simona Kutišová rozhodně hraní společenských her doporučuje.
„Děti se můžou prostřednictvím hry vyrovnávat s realitou a zároveň si procvičovat budoucí role. Prožívají různé sociální situace, mohou se na chvíli stát dobrými i zlými a učí se vnímat a rozlišovat své silné a slabé stránky. Rodina je základní sociální skupinou a vztahy mezi jejími členy jsou nesmírně důležité. To, že jsou rodiče nablízku a děti se na ně mohou spolehnout, je pro pocit jistoty a bezpečí to nejdůležitější,“ říká odbornice a zdůrazňuje, že společný čas rodičů s dítětem je nejcennější, zejména pokud ho trávíte společnými aktivitami. „Žádné dítě neodmítne hraní si s rodičem. V tu chvíli má jeho plnou pozornost, cítí se milované a akceptované… Rodič je pro dítě vzorem – dítě chce být jako on a ztotožňuje se s ním… Pozorováním chování otce nebo matky při hře se dítě učí, jak se chovat v různých situacích – třeba když prohrává nebo vyhrává. Během hry může rodič dítěti vštěpovat základy dodržování pravidel, rozvíjet sociální zručnost a sebevědomí…“
Pár pravidel pro dospělé
Abyste si čas strávený hraním společenských her užili s dětmi co nejvíc, myslete na tato nepsaná pravidla. Čas od času dopřejte svému dítěti falešnou výhru, aby získalo větší sebevědomí. Zapojte do hry také prarodiče – sbližování s nimi je pro děti neocenitelné. A především naučte děti prohrávat, budou tak lépe připravené na život. Hry vždy vybírejte s ohledem na věk dítěte, aby ho opravdu bavily a nebyly pro něj utrpením.